٠٩٠٣٢٣٦٠٥٥٦ :تلفن تماس

بیمه و مالیات

در نظر گرفتن بیمه و مالیات در قراردادها امر مهمی تلقی می‌شود زیرا می‌تواند از منافع طرفین به خوبی محافظت کند. امروزه نیاز شرکت‌ها به دریافت مشاوره حقوقی در زمینه بیمه و مالیات برای تعیین بندهای قراردادها، حفاظت از منافع شرکت و کارکنان، کاهش مالیات و ... بیشتر از پیش احساس می‌شود.

با توجه به حساسیت این امر موسسه حقوقی آرا با بهره‌مندی از وکلا و کارشناسان حقوقی مجرب و متخصص در امور مالیاتی و بیمه آماده ارائه مشاوره به شرکت‌های متقاضی و همکاری با آن‌ها است. در ادامه به بررسی جزئیات خدمات مشاوره‌ای بیمه و مالیات توسط موسسه حقوقی آرا پرداخته می‌شود،‌ با ما همراه باشید.

ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی

هزینه ثبت شرکت در انواع مختلف مانند شرکت با مسئولیت محدود، شرکت بازرگانی و شرکت سهامی خاص با توجه به این که شما این فرایند را قرار است خودتان انجام دهید و یا آن را به موسسات حقوقی بسپارید، می‌تواند متفاوت باشد. موسسه حقوقی ما با کادر و کارشناسانی با تجربه به شما توصیه می‌کند که برای انجام مراحل ثبت شرکت حتما از یک موسسه حقوقی کمک بگیرید که تمامی مراحل بدون هیچ گون نقص حقوقی به سرانجام رسد. برای اخذ مشاوره و اطلاع از هزینه ثبت شرکت توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی آرا می‌توانید با ما تماس حاصل کرده و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

قراردادهای مشمول ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی

این قانون که امروزه طیف وسیعی از قراردادها را در بر می‌گیرد به منظور حمایت از منافع کارگران و کارمندان مجموعه‌های مختلف تعیین شده و رعایت آن الزامی است. سه گروه از قراردادها مشمول ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی می‌شوند و شما می‌توانید در خصوص آن‌ها از کارشناسان و وکلای دادگستری موسسه حقوقی آرا به منظور حفظ منافع حداکثری شرکت خود مشاوره تخصصی دریافت کنید، عبارتند از: 

  • قراردادهای مشمول ضوابط طرح‌های عمرانی یعنی تمامی قراردادهای مشاوره‌ای و پیمانکاری

  • قراردادهای غیر عمرانی شامل قراردادهایی که بودجه آن توسط دولت تامین نمی‌شود

  • موارد خاص قراردادهای غیر عمرانی مانند قراردادهای خرید و فروش، قراردادهای گازرسانی، قراردادهای پژوهشی و حسابرسی و ... .

حق بیمه قراردادهای عمرانی

همانطور که می‌دانید سازمان‌ها پس از انعقاد قرارداد برای تعیین حق بیمه قرارداهای عمرانی، حداقل ضریبی را تعیین کرده و بر اساس آن حق بیمه را درخواست می‌کنند. موسسه حقوقی آرا در خصوص میزان حق بیمه قراردادهای عمرانی در عقد انواع قراردادهای مشاوره‌ای و پیمانکاری به شما مشاوره حقوقی تخصصی ارائه می‌دهد. بهتر است بدانید حق بیمه قراردادهای پیمانکاری، ۶ درصد ناخالص کارکرد و حق بیمه قراردادهای مشاوره‌ای از سال ۱۳۶۳ به بعد ۱۴ درصد ناخالص کارکرد می‌باشد.

حق بیمه قراردادهای غیر عمرانی

حق بیمه قراردادهای غیر عمرانی به دلیل آن که بودجه توسط دولت تامین نمی‌شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شایان به ذکر است که حق بیمه قراردادهای غیر عمرانی با مصالح و بدون مصالح نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. قرارداد غیر عمرانی با مصالح دارای ۷ درصد حق بیمه و قرارداد غیر عمرانی بدون مصالح ۱۵ درصد حق بیمه را شامل می‌شود، البته باید در نظر داشت که به هر دو این قراردادها حق بیمه بیکاری نیز اضافه خواهد شد. اعضای موسسه حقوقی آرا کاملا بر این تفاوت‌ها و جزئیاتشان واقف بوده و در انعقاد این قبیل قراردادها به شما یاری می‌دهند.

حق بیمه قراردادهای مشاوره

افرادی که در ازای ارائه راهنمایی‌های کتبی و شفاهی در زمینه های خاص به کارفرمایان دستمزد دریافت می‌کنند، در صورتی که در جای دیگری استخدام نباشند، تحت پوشش قانون کار قرار گرفته و از سنوات خدمت و بیمه بهره‌مند می‌شوند. موسسه حقوقی آرا در زمینه عقد قراردادهای مشاوره‌ای نیز تلاش می‌کند که علاوه بر منافع شرکت موکل، حقوق مشاور را هم در نظر بگیرد و سپس به تنظیم بندهای قراردادهای مشاوره اقدام کند. در قراردادهای مشاوره با اشخاص حقیق نیز فرد مشاور با توجه مدت زمان کار خود از مزایای قانونی استفاده می‌کند.

حق بیمه در قراردادهای مشارکت مدنی

موسسه حقوقی آرا با ارائه خدمات و مشاره تخصصی در زمینه انعقاد قرارداد شرکت‌ها با افراد زیرمجموعه خود، بر اساس ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی، همواره می‌کوشد تا منافع طرفین را در نظر گرفته و حقی از هیچ شخص حقیقی و حقوقی ضایع نگردد و حق بیمه کارگران و کارمندان تمام و کمال و مطابق با اصول قانونی پرداخت شود. به عنوان نمونه میزان حق بیمه کارگران و کارمندان بر اساس ماده ۳۸ این قانون برابر با ۲۸ درصد از حقوق دریافتی است که ۱۸ درصد توسط کارفرما، ۳ درصد توسط دولت و ۷ درصد آن توسط خود فرد پرداخت می‌شود. بنابراین کلیه پیمانکاران با توجه به نوع فعالیت مکلف به بیمه کردن اعضا و کادر زیر مجموعه‌ی خود هستند.

حق بیمه در قراردادهای فروش

حق بیمه در قراردادهای فروش که نیازی به استخدام کارمند و کارگر ندارند و موضوع قرارداد تنها به فروش منحصر می‌شود، محاسبه نمی‌شود. به منظور دریافت مشاوره برای تهیه و تنظیم قرارداد فروش با کارشناسان حقوقی مجرب موسسه حقوقی آرا از راه‌های ذکر شده در ارتباط باشید.

صندوق تامین خسارت‌های بدنی

میزان پرداختی صندوق تامین خسارات بدنی مطابق با تبصره ۱ ماده ۲۱ قانون بیمه شخص ثالث است و طبق ماده ۸ این قانون: ((حداقل مبلغ بیمه موضوع این قانون در بخش خسارت ‌بدنی معادل حداقل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام با رعایت تبصره ماده (۹) این قانون است و در هر حال بیمه‌گذار موظف به اخذ الحاقیه نمی‌باشد. همچنین حداقل مبلغ بیمه موضوع این قانون در بخش خسارت مالی دو و نیم درصد تعهدات بدنی خواهد بود. بیمه‌گذار می‌تواند برای جبران خسارت‌های مالی بیش از حداقل مزبور، در زمان صدور بیمه‌نامه یا پس از آن، بیمه تکمیلی تحصیل کند)).
موسسه حقوقی آرا متشکل از وکلا و کارشناسان حقوقی متخصص در امور مختلف به منظور طرح دعاوی علیه صندوق تامین خسارت‌های بدنی و پرداخت خسارت توسط این صندوق به شما مشاوره‌های حقوقی و بیمه‌ای لازم را ارائه می‌دهد. تنها باید توجه داشته باشید برای دریافت خسارت از صندوق تامین خسارت‌های بدنی لازم است یک، خسارت ناشی از حوادث رانندگی باشد. دو، حادثه باید همراه با خسارات جانی مانند فوت یا ضرب و جرح همراه باشد.

بیمه قراردادهای حمل و نقل داخلی

بیمه قراردادهای حمل و نقل داخلی یا بیمه مسئولیت مدنی متصدیان حمل و نقل داخلی از موارد مهمی است که می‌بایست توسط شرکت‌ها رعایت گردد و ارائه خدمات حقوقی و مشاوره‌ای در این باره توسط موسسه حقوقی آرا در دستور کار این مجموعه قرار دارد. بیمه در قراردادهای مربوط به حمل و نقل داخلی با توجه به قانون‌های مطروحه در این موضوع شامل بیمه مسئولیت بیمه گذار در قبال ارسال کنندگان و یا صاحبان کالا به استناد بارنامه های صادره است و بیمه گذار به عنوان متصدی حمل و نقل مسئول جبران خسارات احتمالی وارد شده می‌باشد.

معافیت مالیاتی در قراردادهای پیمانکاری

بیمه مسئولیت شرکت‌های حمل و نقل بین المللی هم شامل مسئولیت بیمه گذار به عنوان فرستنده، در قبال صاحبان کالا یا سایر افراد ذی حقوق بابت تصدی و یا اجرای عملیات حمل و نقل و تخلیه و بارگیری و نگهداری موقت کالا جهت ادامه حمل، طبق شرایط این قرارداد و مفاد مندرج در راهبارنامه را شامل می‌شود. به خاطر داشته باشید که موسسه حقوقی آرا به منظور حفاظت از شرکت‌های موکل در انواع قراردادهای حمل و نقل با در نظر گرفتن منافع حداکثری به شما مشاوره حقوقی ارائه داده و تنظیم این قراردادها را بر عهده می‌گیرد.

مالیات در قراردادهای پیمانکاری

بحث مالیات در قراردادهای مختلف، موضوع بسیار مهمی برای فعالیت شرکت‌ها به شمار می‌رود بنابراین موسسه حقوقی آرا به منظور ارائه مشاوره‌های مالیاتی جهت کاهش یا معافیت از این مالیات همراه شرکت و سازمان شما خواهد بود. همانطور که می‌دانید پرداخت مالیات در قرارداد های پیمانکاری در صورتی که کارفرمایان، پیمانکاران را به سازمان امور مالیاتی کشور معرفی کرده و تمامی مراودات مالی خود را اعلام کنند، صورت می‌پذیرد و مطابق با قانون ۱۰۵ مالیات‌های مستقیم درآمد شرکت ها و درآمد ناشی از فعالیت‌های انتفاعی بعد از کسر معافیت‌ها و زیان‌های وارده مشمول مالیات به نرخ ۲۵ درصد خواهد بود.

مالیات در قراردادهای مشاوره

بخشی از مبلغ قرارداد که به خرید لوازم مورد نظر اختصاص داده می‌شود با اعمال شروطی معاف از مالیات می‌باشد یعنی مبالغ لوازم بایستی به صورت جداگانه از سایر موارد و اقلام در قرارداد ذکر شوند و همچنین تا حداکثر صورت‌حساب مبلغ خرید مندرج در قرارداد در مورد خرید داخلی باشد و در خرید خارجی نیز تا مجموع ارزش گمرکی کالا و پرداخت‌های قانونی موجود در پروانه سبز گمرکی شامل معافیت مالیاتی می‌شوند. موسسه حقوقی آرا با آگاهی از موارد معافیت مالیاتی در این زمینه سعی در ارائه مشاوره و تنظیم قراردادهایی را دارد که به کاهش و یا معافیت مالیات در قراردادهای پیمانکاری منجر شود.

مالیات در قراردادهای مشارکت مدنی

مانند بحث بیمه قراردادهای مشارکت، پرداخت مالیات در قراردادهای مشارکت مدنی نیز برعهده تمام شرکا می‌باشد و هرکس به اندازه سهم خود برای پرداخت مالیات اقدام می‌کند. در این گونه قراردادها امکان برخورداری از دو معافیت مالیاتی برای شرکا وجود دارد و بعد از کسر این معافیت مطابق با ماده ۱۳۱ قانون مالیات مستقیم میزان مالیات پرداختی هر شریک مشخص می‌شود که این نرخ از ۱۵ تا ۲۰ درصد می‌باشد. وکلای متخصص در امور مالیاتی در موسسه حقوقی آرا برای تامین حقوق و منافع شرکت و موکلین خود آماده به همکاری و نظارت در حوزه مالیات در قراردادهای مشارکت مدنی است.

مالیات در قراردادهای فروش

مالیات در قراردادهای فروش مانند بحث حق بیمه در این قراردادها اگر صرفاً با موضوع خرید یا فروش باشند، در نظر گرفته نمی‌شود. تنها باید توجه داشته باشید اگر خرید یا فروش شامل استخدام نیروی کار بشود، این قرارداد مشمول پرداخت مالیات خواهد شد. کارشناسان امور مالیاتی در موسسه حقوقی آرا با در نظر گرفتن ملاحظات حقوقی در تنظیم قراردادهای فروش، عدم نیاز به پرداخت مالیات در قراردادهای فروش را برای موکلین خود حفظ می‌کنند.

تخفیف مالیاتی اشخاص حقوقی

با تسویه بدهی مالیات سال گذشته و ارائه اظهارنامه مالیاتی سال جدید در مدت تعیین شده می‌توانید بر اساس تبصره ۷ ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم با هر ۱۰ درصد افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات نسبت به سال قبل، از یک واحد تا حداکثر ۵ واحد درصد از نرخ مالیات مذکور بکاهید. موسسه حقوقی آرا ضمن بهره‌مندی از مشاوران، وکلا و کارشناسان امور مالیاتی شما را در انعقاد قراردادهایی که منجر به دریافت تخفیف مالیاتی اشخاص حقوقی می‌شوند، همراهی کرده و تمام اصول و ملاحظات مورد نیاز برای دریافت تخفیف مالیاتی اشخاص حقوقی را به موکلین محترم خود متذکر می‌شود.

تشویق مالیاتی

تشویق مالیاتی در ماده‌های ۱۸۹ و ۱۹۰ قانون مالیات مستقیم پیشبینی و ذکر شده است، مطابق ماده ۱۸۹ از این قانون اگر دفاتر و مدارک، ترازنامه، حساب سود و زیان اشخاص حقیقی و یا حقوقی به مدت سه سال متوالی مورد قبول قرار گرفته باشد و مالیات هر سال را بدون نیاز  به هیئت‌های حل اختلاف پرداخت کرده باشند، به عنوان جایزه خوش حسابی ۵ درصد اصل مالیات سه سال، از محل وصولی‌های جاری پرداخت یا در حساب سنوات بعد آنان به عنوان تشویق مالیاتی در نظر گرفته می‌شود. این افراد، شرکت و سازمان‌ها مشمول ماده ۱۹۰ قانون مالیات مستقیم نیز هستند که مطابق با این قانون، تشویق مالیاتی یا جایزه‌ای معادل یک درصد مبلغ پرداختی به ازای هرماه تا سررسید مقرر دریافت می‌کنند. موسسه حقوقی آرا به کمک وکلا و کارشناسان امور مالیاتی متخصص و با تجربه با ارائه مشاوره‌های حقوقی در زمینه مالیات، دریافت تشویق مالیاتی را برای شما تسهیل می‌کند.

معافیت های مالیاتی

موسسه حقوقی آرا متشکل از وکلای دادگستری، مشاوران و کارشناسان با تجربه در امور مالیات، همواره می‌کوشد تا با آگاهی و استفاده صحیح از ماده‌ قانون‌های مالیاتی وضع شده در کشور، معافیت‌های مالیاتی را برای شرکت و سازمان‌های موکل خود به ارمغان آورد. به عنوان نمونه موارد معافیت‌های مالیاتی ماده‌ ۱۳۲، ماده ۱۳۴، ماده ۱۳۸، ماده ۱۳۹، ماده ۱۴۲ و .... در قانون مالیات مستقیم به طور کاملاً شفاف پیشبینی شده است و اعضای موسسه حقوقی آرا با توجه به نوع فعالیت سازمان و شرکت موکل از این قوانین در تنظیم قراردادها و یا مشاوره‌های حقوقی خود استفاده کرده و معافیت‌های مالیاتی شرکت و سازمان‌ها را به حداکثر برساند.

در ادامه به اختصار به معرفی تعدادی از ماده قانون‌های ذکر شده می‌پردازیم:

ماده ۱۳۲ قانون مالیات مستقیم

طبق این قانون درآمد ابرازی از فعالیت های خدماتی بیمارستان‌ها، هتل‌ها، و مراکز اقامتی گردشگری و همچنین درآمد ناشی از فعالیت‌های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیر دولتی از تاریخ شروع بهره‌برداری در مناطق کمتر توسعه یافته تا ۱۰ سال و در سایر نقاط تا ۵ سال معاف از مالیات هستند.

ماده ۱۳۴ قانون مالیات مستقیم

درآمد موسسات ورزشی مانند باشگاه‌ها، درآمد ناشی از تعلیم و تربیت در مدارس، آموزشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌ها، مهد کودک‌ها و ... در مناطق کمتر توسعه یافته و همچنین درآمد حاصل از موسسات نگهداری از معلولین ذهنی و حرکتی دارای پروانه از نهاد ذی ربط شامل معافیت مالیاتی می‌شوند.

ماده ۱۴۲ قانون مالیات مستقیم

بر اساس این ماده از قانون مالیات مستقیم، همه‌ی درآمد صادرات خدمات و کالاهای غیر نفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام و همچنین صادرات کالاهای ترانزیت به ایران که بدون هیچگونه تغییری صادر می‌شوند، معاف از مالیات هستند.

ماده ۱۴۱ قانون مالیات مستقیم

درآمد حاصل از شرکت‌های تعاونی، کارگاه‌های فرش (دستباف)، صنایع دستی و همچنین اتحادیه‌های تولیدی مربوط به این موارد معاف از مالیات هستند.

و بسیاری از تبصره‌ها و ماده‌ قانون‌های دیگری که معافیت مالیاتی را با خود به همراه دارند.

موسسه حقوقی آراه

موسسه حقوقی آراه

موسسه حقوقی آراه با اتکا به دانش حقوقی و تجریه کافی در امور حقوقی آماده رائه خدمات در زمینه‌های مختلف به شما می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر ضمن بررسی صفحات این سایت می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتر از عباس آباد، کوچه پردیس، پلاک ۳، طبقه ۵، واحد ۱۹.

تماس

  • تلفن:

    ٠٩٠٣٢٣٦٠٥٥٦

  • ایمیل:

    این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد موسسه حقوقی آراه محفوظ می‌باشد.